علی درجانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه فصل برداشت زیتون از باغات شهرستان رودبار آغاز شده است، افزود: این شهرستان دارای بیش از هشت هزار و ۳۳۳ هکتار باغ زیتون است.

وی با بیان اینکه ۲۲ هزار باغدار رودباری برداشت انواع زیتون از باغات این شهرستان را آغاز کرده‌اند، گفت: براساس پیش بینی ‌ها امسال شاهد برداشت ۱۷ هزار تن زیتون از باغات رودبار خواهیم بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی رودبار با اشاره به انواع زیتون‌های موجود در شهرستان رودبار، گفت: گلوله، زرد، ماری، روغنی، فیشمی، شنگه، مانزالینا، کنسروالیا و آربیکن از انواع زیتون‌های تولیدی باغداران در شهرستان رودبار است.

وی با بیان اینکه برداشت انواع زیتون تا پایان آذر ماه ادامه دارد، تصریح کرد: در حال حاضر رقم ماری از باغات زیتون رودبار در حال برداشت است و از پایان شهریور ماه نیز برداشت رقم کنسروی آغاز می شود.

درجانی توجه به صنعت فرآوری و بسته بندی زیتون نیز تأکید کرد و افزود: در حال حاضر شهرستان رودبار دارای ۱۰ کارگاه روغن کشی است.

وی در ادامه با بیان اینکه شهرستان رودبار در تولید زیتون جز سه شهرستان نخست کشور است، گفت: البته در چند سال گذشته شاهد شیوع نوعی آفات با عنوان مگس زیتون در باغات رودبار بوده‌ایم که مبارزاتی برای کنترل جمعیت این آفات انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه امسال نیز مبارزه غیرشیمیایی با مگس زیتون در ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از باغات پائین دست رودبار انجام شده است، تصریح کرد: این کار با مشارکت باغداران رودباری به مدت دو ماه انجام شد.

وی ادامه داد: پاشیدن محلول پروتئین، تله گذاری و نصب کارت‌های زرد چسبنده از مراحل مبارزه غیرشیمیایی با مگس زیتون است.

گفتنی است ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از این باغات در پایین دست رودبار به علت سنتی بودن و قدمت بیش از ۲۰۰ ساله درگیر آفت مگس زیتون هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *